Mam dziś dla Was przepis na prosty deser bez pieczenia. Z użyciem mojego ulubionego połączenia smaków: kokosu, białej czekolady i malin, co już miało miejsce na moim blogu np przy TYM przepisie.
Ciasto nie zawiera alergenów takich jak: jaja, gluten, nabiał.
Odżywkę WPI występująca w warstwie białej czekolady można zamienić na mleko kokosowe w proszku, odżywkę ryżową waniliową lub po prostu użyć aromatu waniliowego . Dodatkowo możecie użyć do niej łyżki jasnego masła orzechowego (migdałowego czy nerkowców), jak w TYM przepisie na keto czeko :).
Ciasto ma w sobie warstwę malinową (użyłam mrożonych malin), ale jest nisko-węglowodanowe. Osobom, które nie chcą podwyższać ilości węglowodanów w przepisie, polecam użyć erytrol.
Białą czekoladę zrobiłam jak zwykle z użyciem tłuszczu kakaowego, który daje bardziej zbliżony smak czekolady, niż olej kokosowy. W końcu jest to tłuszcz pozostały po produkcji sproszkowanego kakao. Próbowaliście już zrobić fit Reese’a w białej postaci z masłem z orzecha laskowego ? 😀 Jak nie, musicie koniecznie to nadrobić:).
Masło kakaowe ma wiele zdrowotnych właściwości. Zawiera wysokie stężenie składników o silnym działaniu przeciwutleniającym, tzw. polifenoli (antyoksydantów), dzięki czemu zainteresował się nim przemysł kosmetyczny. Stanowi ono źródło cennego kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego oraz kwasu stearynowego. Ma bardzo korzystny wpływ na kondycję naszego organizmu, przyczyniając się do neutralizacji wolnych rodników, a tym samym ochrony skóry przed procesami starzenia. Stosując go w naturalnych szamponach wzmacnia włosy. A stosowany w kremach, zmniejsza stany zapalne skóry. Stosuje się je w wielu preparatach zdrowotnych, przeznaczonych do leczenia egzemy, łuszczycy, wysypek, a nawet atopowego zapalenia skóry. Masło kakaowe nawilża i goji. Wiele korzyści przeciwzapalnych można również uzyskać poprzez bezpośrednie spożycie :), oczywiście należy zachować umiar jak we wszystkim;).
Masło kakaowe posiada wysoką trwałość, wynoszącą ok. 2 do 4 lat, głównie ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy. Powodują one, że masło kakaowe długo utrzymuje swoje właściwości i nie jełczeje. Z tego względu stosuje się je nie tylko w kosmetyce, ale i w produkcji czekoladek. Najlepszej jakości czekolady zawierają często je w składzie wraz z ziarnami kakaowca, dzięki czemu czekolada rozpływa się w ustach i jest aksamitna.
Jeśli ktoś ma termomix polecam spróbować zrobić tabliczkę czekolady na bazie ziaren kakaowca, masła kakaowego, ksylitolu oraz kakao.
Co potrzebujemy do dzisiejszego przepisu:
Spód:
90g migdałów
1/2 szklankę wiórków kokosowych
Ksylitol (użyłam prawdziwego z Finlandii, który można zakupić TU )
Morwa biała- użyłam dwóch garści
4 łyżki płynnego oleju kokosowego
1 łyżkę wody niegaz.
Masa malinowa:
2 szklanki malin – wystarczy jedno opakowanie malin mrożonych typu Hortex
ksylitol
3/4 szkl nerkowców
Czekolada biała:
50g masło kakaowe ( połowa opakowania, które kupuję w fitness-food.pl )
odżywka białkowa u mnie o smaku cappucino
ksylitol
łyżka śmietanki kokosowej Cocomi lub stała część mleczka kokosowego z puszki, która się robi po 24 h stania mleczka w lodówce
(dokładne ilości znajdziecie w przepisie pod zdjęciami)
Tak zawsze się kończy robienie zdjęć 🙂 Z reguły przeszkadza Edek, ale dziś wyjątkowo Barney:)
Masa malinowa to tylko nerkowce, maliny oraz erytrol
Poniżej etapy powstawania warstw.
Ciasto połączyło dwa uniwersa;)
Trzywarstwowe ciasto raw malinowe z białą czekoladą bez glutenu, bez jajek,
Składniki:
- Spód
- 90 g płatków migdałowych
- 1/2 szkl wiórków kokosowych
- 4 łyżki erytrolu
- 4 łyżki oleju kokosowego płynnego
- 2 garście morwy białej
- 2 łyżki wody
- Masa malinowa
- 3/4 szkl nerkowców namoczonych przez noc
- 2 szkl malin
- 2 łyżki erytrolu lub więcej, wg uznania
- 1 łyżka chia (opcjonalnie)
- Biała czekolada
- 50 g masła kakaowego
- 1 łyżka śmietanki kokosowej lub stałej części z puszki mleczka koko, po 24h w lodówce
- 15 g odżywki białkowej WPI (u mnie smak cappucino)
- 2 łyżki erytrolu
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki do przygotowania spodu blendujemy w robocie kuchennym. Ja użyłam ręcznego (!) co jest trudniejsze. Można podzielić wówczas składniki na dwie - trzy porcje do blendowania. Można zostać kawałki. Morwa później będzie stanowić fajny chrupiący element podczas jedzenia ciasta.
- Do formy wyłożonej papierem , u mnie o wymiarach 24x14 cm, wyłóż spód. Wstaw blaszkę na czas robienia masy malinowej do zamrażarki.
- Maliny wraz z nerkowcami i słodzidłem zblenduj na gęstą masę. Na koniec dodaj łyżką nasion chia i zmieszaj. Masę wylej na spód, wyrównaj szpatułką, po czym wstaw do zamrażarki na 1 h. W tym czasie możesz spokojnie umyć wszystkie używane przybory kuchenne i wypić kawę.
- Jak już minie godzina, rozpuść w rondelku masło kakaowe, dodaj do niego śmietanki z erytrolem i odżywką białkową (białą), zmieszaj aż powstanie gęsta jednolita masa. Wylej ją na dwie poprzednie warstwy ciasta. Po czym wstaw całość do zamrażalnika.
- Warto po 1h sprawdzić ciasto, można sobie pokroić je na kawałki. Później ciasto będzie coraz bardziej zamrożone. Przed podaniem warto ciasto wyjmować 15 minut wcześniej, wstawić do lodówki.
podziwiam Cię, że chce Ci się robić takie cuda 🙂
podziwiam Cię, że chce Ci się robić takie cuda 🙂