Uwielbiam weekendowe obiady:) . Mamy więcej czasu na kombinowanie w kuchni i celebrowanie posiłku. Dziś przygotowałam burgery z mięsa wołowego w „bułce” z grzybów portobello :). Zapewne większość z Was już gdzieś się spotkała z taką odmianą, często wegańskich burgerów XD, u mnie jednak oprócz wołowinki, pojawił się również bekon.
CO POTRZEBUJEMY:
mięso wołowe mielone, Wasze ilości, u mnie (chyba:), serio wzięłam na oko z pół kilowej porcji) z 350g powstały 4 krążki,
mała czerwona cebulka
masło ghee do podsmażenia cebulki (najlepszej jakości masło klarowane , kupuję
TU
)
pieprz, sól, ulubione przyprawy
2 żółtka
4 kapelusze portobello – jeśli dla dwóch osób
mąka ryżowa
– lub inna bez glutenu, ja miałam wysypane na talerz 50g i jeszcze zostało trochę
2 białka
sól, pieprz, tymianek, bazylia,
olej kokosowy do smarowania naczynia żaroodpornego
warzywa – dowolne u mnie sałata karbowana, pomidor (dla Mariusza) dla mnie suszone, kiełki słonecznika, ogórek,
bekon
dowolny sos najlepiej home-made, bądź zmieszana musztarda bez glutenu i cukru oraz „ketchup” z passaty doprawionej pieprzem, solą
Co robimy:
1. Piekarnik nagrzewamy na 200 stopni (termoobieg). Przygotowujemy naczynie żaroodporne, mieszczące 4 grzybki, smarujemy naczynie olejem koko.
2. Kapelusze portobello czyścimy, zdejmujemy skórkę oraz wyjmujemy nóżkę i cały ciemny środek (n wspomagając się łyżeczką lub ręcznikiem papierowy). Robimy to ostrożnie.
3. Oddzielamy żółtko od białka. Białko wlewamy do małej miseczki, przyprawiamy liściastymi przyprawami, solą i pieprzem.
4. Na talerzyku płaskim rozsypujemy mąkę, jak do panierowania:)
5. Portobello moczymy w przyprawionym białku, dokładnie, w dużej ilości, całe, po czym tarzamy w mące, aż się całe nią pokryją.
6. Wstawiamy portobello do piekarnika na 10 minut, aż staną się lekko chrupiące:)
7. Kiedy grzybko-bułki nam się robią, zabieramy się za podsmażanie na masełku cebulki. Kroimy ją w kostkę, po czym smażymy aż do zeszklenia.
8. Cebulkę dodajemy do miski w raz mięskiem, przyprawami oraz żółtkiem. Ja burgery przyprawiam jedynie solą i pieprzem.
9. Mięso smażymy na suchej patelni grillowej (bez tłuszczu). Czas smażenia jest bardzo ważny. Powinno to być po ok 2-3 minuty z każdej ze stron . Pamiętajcie , że mięso przy obróbce się kurczy, dlatego warto zrobić średnicę burgera ciut większą niż kapelusz portobello, by nie zniknął później w nim jak u mnie :). Zobaczcie zdjęcie niżej:). Na szczęście miałam 4 zrobione burgery i dwa okazały się idealne wielkością :).
Często przy smażeniu ze środka może Wam wypłynąć ciut wody, chyba, że wrzucicie burger od razu na rozgrzaną patelnię, a wówczas białko szybko się zetnie i woda pozostanie w środku.
Czasami, gdy wypływa za dużo wody, to może być znak, ze patelnia jest niewystarczająco dobrze rozgrzana, bądź macie złej jakości mięsko.
Smacznego!!
Wyglądają bardzo apetycznie 🙂
Pycha 🙂 mam ochotę na coś dokładnie takiego 😛
Świetny pomysł! 🙂