Gdy pierwszy raz robiłam spód tej tarty, byłam bardzo sceptyczna. Ciasto bez mąki ? Ok, robię słodycze z fasoli, buraka albo ciastka z dyni, ale konsystencja ich jest bardziej sernikowata. A tu mówimy o stabilnym spodzie podtrzymującym ciężką masę.
Byłam w mega szoku jak po zaledwie 15 minutach w piekarniku, ciecierzycowa breja stwardniała na okrągłej formie..wooow. Tarta z warzyw:) I nie trzeba ciasta obciążać sucha fasola by nie wyrosło w piekarniku;p
No okej, mamy więc produkt bez użycia mąki, czyli węgli, praktycznie wydawałoby się samo białko, z jajek no i naszego strączka… bo większość osób jednak w cieciorce widzi głownie źródło białka, nie węglowodanów. A jednak warzywa strączkowe mają ich dosyć dużo,w porównaniu do innych warzyw, w stosunku białko węgle proporcje są 1:2. Trochę lipa. W takim razie po co sprawdzoną mąkę zastępować kolejnym węglem? Otóż sens jest duży i przedstawię go Wam w punktach:
1. Ciecierzyca ( jak i większość strączków) ma niski indeks glikemiczny (IG 30), a zawarty w niej błonnik stabilizuje poziom cukru we krwi i obniża wchłanianie węgli. Większość mąk ig ma wyższe, no i jeszcze ten gluten;) Ok, wiem, że niektórzy mogą i do strączków się przyczepić, ale uważam, że jedzone w umiarze dla osób, które nie mają na nie przeciwskazań, nie będą szkodliwe.
2. Ma bardzo dużą ilość białka, W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest jego aż 8,86 g
3. Zawiera spore ilości błonnika, bo aż 7,6 g/100 g. A błonnik są to węglowodany, które nie są trawione w organizmie,, do tego mają korzystny wpływ na cały proces trawienia. Także zmniejsza się nam ilość węglowodanów przyswajalnych przez nasz organizm (Diabetycy do obliczenia wartości energetycznej produktu używają TYLKO węglowodanów przyswajalnych).
Dziękuję, muszę zapytać osobę, która mi zrobiła stronę:)
Jakiego programu uzywasz do edycji przepisow? Bardzo przejrzyste z efektownym wygladem ?
Dziękuję, muszę zapytać osobę, która mi zrobiła stronę:)
Jutro próbuję zrobić 🙂
ok dzieki 😉 a wliczasz same wegle z warzyw czy bialko tez? bo czytalam, ze bialek z produktow roslinnych nie powinno sie wliczac ale skoro cieciorka czy fasola maja go sporo to juz zwatpilam..
Ze strączków wyjątkowo liczę, bo tak jak mówisz jest tam jego dużo. Wegetarianie/weganie bazują na tym białku. Ja dziś zrobiłam brownie z fasoli, w cieście (gdzie użyłam 240g fasoli) jest 28g W i 18 g B, to duże wartości, których myślę, że nie ma co pomijać.
dziękuję Ci bardzo za odpowiedź 😉 bo właśnie ostatnio wliczyłam a nie byłam pewna czy powinnam ale tak jak mówisz wartości są spore w porównaniu do innych warzyw
mam do Ciebie pytanko 😉 czy wliczasz węgle z warzyw do makro czy nie?
wliczam już, szczególnie ze strączków. Wcześniej tego nie robiłam, ale teraz osiągam lepsze efekty, jak to kontroluje.
ostatnio zrobiłam spód z awocado, mąki owsianej i jajka – myślałam, że to niemożliwe a jednak wyszło idealnie 😀
muszę wypróbować z cieciorki 🙂
Super pomysł, też spróbuję!:)
tarta też już wypróbowana 😉 szpinak w idealnej konsystencji, super przepis
Dziękuję:) I zapraszam po kolejne przepisy:)